29.11.2016 r.

W związku z dwoma bezpłatnymi Konferencjami, które zorganizowało Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa w załączeniu do pobrania tematyczna prezentacja.

14.10.2016 r.

Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego organizuje dwie bezpłatne konferencje organizowane w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.

21.10.2016 r. (piątek) "Oblicza cyberprzestrzeni - wyzwania dla edukacji"
Grupa docelowa: Dyrektorzy szkół, nauczyciele, psychologowie i pedagodzy szkolni
Podczas spotkania porozmawiamy zarówno pozytywnych jak i negatywnych skutkach wszechobecności nowoczesnych technologii w życiu szkoły. Uczestnicy dowiedzą się co można zrobić już dzisiaj w codziennej pracy dyrektora, nauczyciela, psychologa i pedagoga szkolnego w świetle najnowszych wyzwań wynikających z wykorzystywania nowoczesnych technologii.
Szczegóły i rejestracja.

22.10.2016 r. (sobota) - „(ni) e-bezpieczny obywatel w wirtualnym świecie”
Grupa docelowa: mieszkańcy województwa śląskiego.
„(ni) e-bezpieczny obywatel w wirtualnym świecie” to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce organizowane dla mieszkańców (zwykłych obywateli, a nie specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa w IT., itd.) Nie daj się oszukać, nie jesteś bezbronny i nie musisz być bezsilny wobec technologii wykorzystywanych przez współczesnych włamywaczy!
W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość stała się nieodłącznym elementem funkcjonowania sieci Internetowej. Cyberprzestępczość to już nie jedynie nastolatek próbujący sprawdzić swoje umiejętności, ale doskonale zorganizowana grupa wyspecjalizowanych przestępców (nie-bezpiecznych obywateli).
Na nic zdadzą się najdroższe i najbardziej wyspecjalizowane systemy oraz oprogramowania, jeśli to człowiek nie będzie posiadał wystarczającej wiedzy jak zachować się, aby stać się e-bezpiecznym obywatelem!
Szczegóły i rejestracja.

31.12.2015 r.

Urząd Miejski w Zabrzu w ramach przedsięwzięć wspierających rozwój społeczeństwa informacyjnego realizuje projekt pn.: „Utworzenie Centrum Aktywności Cyfrowej w Zabrzu”. W ramach projektu zostały utworzone dwa Punkty Potwierdzające Profil Zaufany elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.

Punkty zlokalizowane są w Sali Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Zabrzu przy ul. Wolności 286 oraz w Zabrzańskim Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości przy ul. Powstańców Śląskich 3.

Aby utworzyć utworzyć profil zaufany ePUAP należy:
1. Założyć konto na stronie www.epuap.gov.pl.
2. Wypełnić i wysłać wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego ePUAP w postaci elektronicznej.
3. W okresie do 14 dni od daty przesłania wniosku, zgłosić się do Punktu Potwierdzającego (np. do Urzędu Miejskiego w Zabrzu) w celu potwierdzenia Profilu Zaufanego ePUAP. Punkt Potwierdzający stwierdza tożsamość osoby wnioskującej na podstawie dowodu osobistego albo paszportu. Potwierdzenie tożsamości zajmuje zwykle nie więcej, niż kilka lub kilkanaście minut.

Uwaga: Jeżeli w okresie 14 dni od daty złożenia wniosku osoba wnioskująca nie zgłosi się do punktu potwierdzającego w celu potwierdzenia profilu zaufanego ePUAP, wniosek ten uważa się za bezskuteczny.

Od 31 grudnia br. powyższe czynności mogą zostać zrealizowane w uruchomionych w ramach projektu w Urzędzie Miejskim w Zabrzu Punktach Potwierdzających Profil Zaufany ePUAP.

Szczegółowe informacje dot. platformy ePUAP oraz Profilu Zaufanego można znaleźć na stronie www.epuap.gov.pl

W ramach działań z zakresu społeczeństwa informacyjnego w tym promocji elektronicznych usług Urzędu Miejskiego w Zabrzu planowane są warsztaty i szkolenia dla mieszkańców oraz zabrzańskich przedsiębiorców.

Na spotkaniach tych omawiane będą m.in. zagadnienia związane z:
• zakładaniem skrzynek kontaktowych na platformie SEKAP,
• zakładaniem skrzynek kontaktowych na platformie ePUAP,
• integracją skrzynki na platformie SEKAP ze skrzynką na platformie ePUAP,
• wypełnianiem elektronicznych wniosków na platformie SEKAP/ePUAP,
• podpisywaniem elektronicznych formularzy na platformie SEKAP/ePUAP,
• wysyłaniem elektronicznych wniosków do urzędu.

W dniach od 3.03.2014 r. do 15.04.2014 r. odbyły się spotkania w siedzibach z Rad Dzielnic, na których prezentowano projekty zrealizowane w ramach strategii „e-Zabrze Program budowy społeczeństwa informacyjnego miasta Zabrze” oraz platforma SEKAP, jako elektroniczna skrzynka podawcza Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Dokument Typ Rozmiar
nie_bezpieczny_obywatel .pdf 1 (MB)
Aby przeczytać plik PDF, możesz potrzebować programu Adobe Reader, jeśli nie jest on jeszcze zainstalowany w Twoim komputerze. Pobierz program Adobe Reader.