X Festiwal Dramaturgii Współczesnej

15.09.2010

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2010 odbędzie się już po raz dziesiąty w dniach od 16 – 25 października.

Festiwal pod Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Śląskiego, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku , który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym. Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni dziewięciu poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m.in. Teatr Studio i Teatr Polonia z Warszawy, Teatr Współczesny ze Szczecina, Teatr Nowy z Łodzi, Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr Powszechny z Warszawy, Teatr Rozmaitości z Warszawy, Teatr Stary z Krakowa, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr im. Jaracza z Łodzi, Teatr Polski z Poznania, Teatr Polski z Bydgoszczy, Teatr im. Osterwy z Lublina, Teatr im. Mickiewicza z Częstochowy, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr Ludowy w Krakowa, Teatr Polski z Bielska – Białej, TR Warszawa. W tym roku do udziału w jubileuszowej edycji zaprosiliśmy m.in. Teatr Dramatyczny im.J.Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy, Lubuski Teatr im.L.Kruczkowskiego, Teatr Słowackiego z Krakowa. Festiwal ma charakter konkursowy. Jury decyduje o przyznaniu nagród twórczych . Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, przeglądy spektakli Teatru Telewizji, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, Przegląd Filmów Krótkometrażowych – wybrane pozycje Krakowskiego Festiwalu Filmowego, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona” , dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne. Zabrzański festiwal, który jest jedynym w Polsce tematycznym festiwalem prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej, już na stałe wpisał się na mapę festiwali teatralnych. Co roku uczestniczy w nim ok.3 tysięcy widzów oraz niezliczona grupa młodzieży i wolontariuszy. Festiwal jest ogromną szansą promocji Teatru Nowego oraz miasta Zabrze, a widzowie mają szansę obejrzeć najznamienitsze zespoły teatralne z całej Polski. Czas ten staje się wielkim teatralnym świętem.

Organizator: Miasto Zabrze
Teatr Nowy w Zabrzu

Sekretarz Festiwalu: Beata Dąbrowiecka-Wilczok

Koncepcja programowa: Jerzy Makselon
Beata Dąbrowiecka-Wilczok
Joanna Puk

Biuro organizacyjne:
Teatr Nowy w Zabrzu
pl. Teatralny 1
41-800 Zabrze
e-mail: festiwal@teatrzabrze.pl
Centrala: tel. (+48 32) 271 54 93
fax. (+48 32) 271-54-93

Biuro Promocji
i Organizacji Widowni:

tel. (+48 32) 271-54-93
e-mail: organizacja@teatrzabrze.pl

Kasa biletowa:
tel. (+48 32) 271 32 56 w.220

Więcej informacji w załączniku poniżej.

Dokument Typ Rozmiar
REPERTUAR1 .doc 46 (kB)
warsztaty .doc 25 (kB)
imprezy_towarzyszace .doc 49 (kB)