O kolorach, kosmonautyce i ziarenku piasku

15.09.2009

Przybliżenie w sposób niekonwencjonalny, przystępny, ciekawy i interaktywny nauki, z którą spotykamy się w życiu codziennym, to cel „Dnia Nauki” organizowanego w tym roku pod hasłem „Świat bez tajemnic”. Impreza odbedzie się 18 września, w godzinach 10.00 – 16.00, w ramach obchodów „Zabrzańskiej Jesieni”.

Tego dnia lokalne i regionalne szkoły, uczelnie, instytucje badawcze, edukacyjne, kluby i stowarzyszenia przygotują warsztaty, pokazy, doświadczenia, prezentacje i konkursy. Całość zorganizowana zostanie w plenerze, na skwerze przy ul. 3 Maja i św. Floriana w centrum Zabrza, gdzie stanie miasteczko namiotowe oraz scena z licznymi atrakcjami.

Poznamy historię badań kosmicznych i rozwoju kosmonautyki, tajniki technik wojskowych, instrumentów muzycznych, rekwizytów scenicznych, kostiumów teatralnych, podejrzymy pracę sanitariuszy i poznamy wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego, będziemy sterować robotem medycznym i dotkniemy modelu sztucznego serca, weźmiemy udział w licznych pokazach innowacyjnych rozwiązań z dziedziny mechaniki, robotyki i informatyki oraz przeprowadzimy ciekawe badania fizyko-chemiczne. Zapoznamy się ze sposobami dostosowania rzeczy codziennego użytku do potrzeb osób niewidzących i niesłyszących, zaprzyjaźnimy się z matematyką, poznamy zasady zdrowego żywienia, dowiemy się co się dzieje z powietrzem, gdy schłodzimy je do temperatur znacznie niższych niż na Marsie, jak postrzegamy kolory, jak zrobić dobre zdjęcie i co ma ziarenko piasku do ruchu obrotowego Ziemi oraz weźmiemy udział w warsztatach rzemiosła, rękodzieła, czerpania papieru, zajęciach z rysunku w plenerze, haftu, lepienia z gliny, zdobienia ceramiki oraz projektowania wnętrz. Będziemy mogli wreszcie podziwiać zdjęcia uśmiechniętych zabrzan, uwiecznionych w ramach projektu Uśmiech Zabrza. Tegoroczna V edycja „Dnia Nauki” zgromadzi namioty blisko 40 wystawców, wśród których są znani publiczności z lat poprzednich oraz „debiutanci”, którzy wezmą udział w imprezie po raz pierwszy. Na scenie odbędą się pokazy taneczne, występy muzyczne, widowiskowe pokazy. Nowością jest nie tylko zmiana lokalizacji imprezy (poprzednio naukowy festyn odbywał się w pobliżu Teatru Nowego w Zabrzu), ale także konkurs na najciekawsze stoisko, w którym przewidziano atrakcyjne nagrody dla wyłonionych przez publiczność zwycięzców. Zapraszamy do udziału w Dniu Nauki zwłaszcza młodzież gimnazjalną i licealną oraz wszystkich, którzy są ciekawi świata.

Wykaz wystawców:

Muzeum Miejskie w Zabrzu, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Politechnika Śląska, Państwowy Instytut Geologiczny - Oddział Górnośląski w Sosnowcu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu, Wyższa Szkoła Zarządzania im. Jerzego Ziętka w Katowicach, Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu, Wyjazdowa Pomoc Medyczna Eskulap w Zabrzu, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach - stacja Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia w Zabrzu, zabrzańskie Ogniska Pracy Pozaszkolnej (nr 3 i 4), Zespół Szkół
nr 18 - Liceum Plastyczne i Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Zabrzu, Teatr Nowy w Zabrzu, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, Centrum Nauki i Biznesu Żak w Gliwicach, Active Bytes w Gliwicach, Mała Armia „Grupa Śląsk” w Zabrzu, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, zabrzański Zespół Szkół Spożywczych, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ALTIX Sp. z o.o. w Warszawie, Pollda Sp. z o.o. w Zabrzu oraz Centrum Edukacji Copernicus w Zabrzu, Wyższa Szkoła Mechatroniki w Katowicach..

Pokazy na scenie i podeście:

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zespoły: Estrada i Psota, Mały Kontrast, Zabrzańskie Stowarzyszenie Cheerleaders Energy, grupa taneczna „D’efekt”, formacja taneczna „Majoretki”, zespół muzyczny „Jumanji”, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu, Prywatna Szkoła Muzyczna Veno’s Studio, OPP nr 4, Centrum Nauki i Biznesu „Żak”, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach - Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu, Politechnika Śląska, Active Bytes Sp. z o.o.

Organizatorzy Dnia Nauki:

Urząd Miasta Zabrze, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.