I etap projektu "Miasto mieszkańcom - mieszkańcy miastu" - zakończony

23.01.2005
Autor: admin
Gmina Miejska Zabrze otrzymała dotację na realizację projektu pod nazwą "Miasto mieszkańcom - mieszkańcy miastu - program przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu". Środki pochodzą z Programu PHARE 2002 - Integracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem.

Celem ogólnym projektu jest zwiększenie szans osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na integrację społeczną i zawodową, a co za tym idzie na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, poprzez stworzenie kompleksowego systemu wsparcia zawierającego: doradztwo prawne i zawodowe, szkolenia i praktyki zawodowe oraz zatrudnienie.
W listopadzie 2004 r. rozpoczęła się realizacja jednego z punktów projektu, jakim było przeprowadzenie szkoleń: ogólnobudowlanego oraz sprzedawca - handlowiec dla osób bezrobotnych. Wybór tematyczny szkoleń został poprzedzony analizą potrzeb i możliwościami osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zabrzu oraz lokalnego rynku pracy.
Pod koniec stycznia br. 42 osoby bezrobotne ukończyły trwający dwa miesiące kurs "Handlowiec - sprzedawca". Spośród nich 5 osób otrzymało propozycję pracy, a kolejnych dziesięć może liczyć na zatrudnienie w GEANT'cie, gdzie kursanci odbywali praktyki.

W trakcie realizacji jest kurs budowlany w zawodach: murarz, tynkarz, płytkarz, malarz budowlany, monter płyt kartonowo-gipsowych, którego zakończenie przewidziano na kwiecień 2005 r.

Drugą ścieżką ww. projektu są bezpłatne porady prawne. prawnik przyjmuje w każdy wtorek i środę w godzinach od 8.00 do 12.00. Porad udziela się w terenowym punkcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Wyzwolenia 7, w pokoju nr 39 (IV piętro).

Trzecią ścieżką ww. projektu jest zatrudnienie osób długotrwale bezrobotnych. Od stycznia 2005 r. zatrudniono 30 osób w zabrzańskich szkołach.

Notatka prasowa 24.01.05r.-1_html_m2f254720.png

Projekt współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Phare
realizowany pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości"

Notatka prasowa 24.01.05r.-1_html_m669b0c18.gif